21 Bogoryjska Drużyna Harcerska im. „Jędrusiów”

21 Bogoryjska Drużyna Harcerska im. „Jędrusiów” jest drużyną czynnie i regularnie działającą na terenie Gminy Bogoria, przy Zespole Placówek Oświatowych w Bogorii, liczącą 44 członków.

Nad całą młodzieżą czuwają opiekunki drużyny: pwd. Agnieszka Wiśniewska oraz phm. Eliza Sotomska. Celem działania drużyny jest wspieranie wychowania harcerek i harcerzy – tworzenie warunków do ich wszechstronnego rozwoju. W pracy, drużyna kieruje się Misją ZHP, która brzmi:

„Misją ZHP jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.”

Mimo ciężkiego okresu, w jakim wszyscy zmuszeni zostaliśmy pracować, biorąc pod uwagę zawieszenie prowadzenia zbiórek, spowodowanych oczywiście sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju, harcerze z tej drużyny wciąż, na wszelkie sposoby, starali się działać zarówno online, w formie zdalnej, jak i stacjonarnie, w małych grupach, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Dzień Myśli Braterskiej 2021r.

22 lutego harcerki i harcerze na całym świecie świętują Dzień Myśli Braterskiej. Ta data przypomina im o więzi braterstwa i przyjaźni, która łączy wszystkie skautki i wszystkich niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, czy wyznania. Harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego swoimi działaniami włączą się w świętowanie tego wyjątkowego dnia. Dzień Myśli Braterskiej przypada w rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta i Olave Baden-Powellów. To dzięki parze Naczelnych Skautów, młodzież i dorośli skupieni wokół ruchów skautowych, od ponad stu lat szerzą ideę braterstwa i wspierają się w zdobywaniu nowych umiejętności. Aby celebrować ten dzień harcerki i harcerze w swoich drużynach i środowiskach spotykają się na kominkach, ogniskach, rajdach, czy biwakach. Wspólnie łączą się myślami ze swoimi braćmi i siostrami z innych krajów.

Niestety przez wciąż panującą sytuację w kraju, w tym roku nie możemy spędzić tego święta razem, wiec postanowiliśmy przygotować film przedstawiający nasze ulubione wspomnienia z ostatnich lat. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia i powspominania razem z nami!

https://youtu.be/h7Kz6XVci84

https://www.instagram.com/21bdh/​

https://www.facebook.com/21.BDH

 

Dołączenie do programu "Free being me"

Drużyna zaczęła swoją przygodę z programem „Free being me – Dobrze być sobą”. Program ten opracowany i wydany jest przez Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek (WAGGGS) w partnerstwie z firmą Dove. Celem całego programu jest, aby harcerze zatrzymali się i pomyśleli przez chwilę o otaczającym nas świecie i o tym, jaki wpływ wywiera on na postrzeganie siebie oraz innych ludzi. Harcerze i harcerki odkryją, że społeczeństwo – za pośrednictwem mediów i poprzez ludzi, z którymi spędzają czas – zachęca do wpasowywania się w bardzo wąską definicję piękna. Do tej pory odbyły się dwie zbiórki z tego projektu.

   

Galeria zdjęć

13.12.2020 i 18.12.2020r. – akcja charytatywna dla Marcelka.

Nasza drużyna włączyła się w akcję charytatywną dla 4-letniego Marcelka z Rytwian, który cierpi na rzadki nowotwór – glejaka nerwu wzrokowego.

Harcerzy, w te dni, można było spotkać na rynku w Bogorii z puszkami oraz z własnoręcznie upieczonymi i udekorowanymi pierniczkami dla wspomagających.

Podczas akcji udało się zebrać 1543 zł.

Galeria zdjęć

  

 

 

 

Chorągwiaaj Akcja Szkoleniowa on-line

Akcja szkoleniowa odbywało się w na platformie Microsoft Teams w formie kilku modułów, poświęconej pracy z drużyną. Były to:

  • I moduł – Jak być bardziej szczęśliwym w niepewnych czasach? (28.11.2020)

 Zajęcia podczas których dowiedzieli się m.in. jak radzić sobie z kryzysami oraz izolacją, a także czym jest depresja.

  • IV moduł – Coś więcej o motywacji. (1.12.2020r.)

Dowiedzieli się czym jest motywacja oraz jak zmotywować do działania siebie, kadrę i podopiecznych.

  • VI moduł – Praca zdalna z drużyną starszoharcerską. (3.12.2020r.)

Były to zajęcia, podczas których dowiedzieli się jak radzić sobie w pracy z drużyną starszoharcerską w trakcie pandemii.

  • VII moduł – Praca zdalna z drużyną harcerską. (4.12.2020r.)
  • VIII moduł – Praca zdalna z drużyną wędrowniczą. (6.12.2020r.)

Wszystkie zajęcia, które prowadziła wykwalifikowana kadrę metodyczną.