Laboratoria Przyszłości

          Publiczna Szkoła Podstawowa w Zespole Placówek Oświatowych w Bogorii  przystąpiła do rządowego Programu Laboratoria Przyszłości. Głównym celem programu  jest wzmocnienie i uatrakcyjnienie procesu zdobywania wiedzy i umiejętności praktycznych uczniów oraz wsparcie rozwoju umiejętności związanych z nowymi technologiami, cyfryzacją i robotyką. W ramach Programu nasz szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe  w wysokości 117900.00 zł na zakup nowoczesnego wyposażenia technicznego niezbędnego do stworzenia atrakcyjnego i przyjaznego środowiska, w którym uczniowie będą mogli bez przeszkód rozwijać swoje pasje i zainteresowania. W ramach programu zakupiono :

  • drukarki 3D z wyposażeniem
  • programowalne roboty
  • sprzęt do nagrywania materiałów audiowizualnych
  • sprzęt nagłaśniający
  • laptopy
  • interaktywne zestawy edukacyjne, stacje lutownicze
  • materiały dydaktyczne

Zakupiony w ramach Programu nowoczesny sprzęt z całą pewnością  uatrakcyjni zajęcia szkolne,  pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie  tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych,  kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

 

Wrzesień 2022

Naszą "przygodę" w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" rozpoczęliśmy od super nowinki technicznej jaką była drukarka 3D. Nasza placówka dysponuje dwoma urządzeniami wyposażonymi w pakiety dydaktyczne. 

W ramach zajęć uczniowie klas VIII zapoznali się z budową, zasadą działania oraz obsługą drukarki 3D Makerbot sketch.

Kliknij link: DO FILMU

Drukarka 3D to urządzenie, które pozwala na stworzenie trójwymiarowego obiektu o precyzyjnie zadanych kształtach. Obiekt, zwany również wydrukiem, powstaje z surowca zwanego filamentem. Filament jest roztapiany w głowicy, a następnie bardzo dokładnie, warstwa po warstwie, rozprowadzany zgodnie z zadanym projektem.

 

 Otrzymaliśmy filamenty w kilku kolorach, by nasze prace były wesołe, kolorowe i estetyczne.

 

 

Październik 2022

Aby wykorzystać potencjał naszego sprzętu uczniowie zostali zapoznani z programem Tinkercad. Tinkercad to darmowy program do modelowania 3D online, który działa w przeglądarce internetowej. Jest on popularną platformą do tworzenia modeli do druku 3D, a także wstępem do geometrii bryłowej w szkołach. Na efekty nie trzeba było czekać długo. Oto kilka przykładów wydrukowanych prac:

Najlepszy własny projekt wykonał Milan z klasy VIII c. Oto jego praca: 

Ponadto w miesiącu październiku podczas pasowania na ucznia klas pierwszych został wykorzystany mobilny zestaw nagłaśniający zakupiony w ramach rządowego projektu "Laboratoria Przyszłości".

Listopad 2022

Dalszy etap realizacji "Laboratoriów Przyszłości" poświęciliśmy naszym milusińskim robotom. Robotyka - jest to dziedzina nauki i techniki, która zajmuje się problemami mechaniki, sterowania, projektowania, pomiarów, zastosowań oraz eksploatacji manipulatorów i robotów. Do dyspozycji otrzymaliśmy roboty Dash i Dot. 


                                     

Dash to najprawdziwszy robot, z naładowaną baterią, gotowy do użycia po otwarciu pudełka! Porusza się, tańczy, śpiewa, mówi swoim głosem lub odgrywa dowolnie wgrany głos. Dash posiada liczne sensory, dzięki którym słyszy, reaguje na przeszkody i wykryje swojego kumpla Dota.

Dot to młodszy kumpel Dasha. Choć nie potrafi się poruszać, ale mówi, zmienia kolorki, mruga okiem - jest szczególnie lubiany przez najmłodsze dzieci, które lubią się nim opiekować. Dot posiada liczne sensory, dzięki którym słyszy, wyczuje zmianę jego pozycji, zareaguje na potrząsanie i podrzucanie nim. Możesz nagrać własny głos lub dowolną ścieżkę dźwiękową na Dota.

Dogłębnie poznaliśmy możliwości naszych robotów, by w przyszłości zacząć je programować. 


Grudzień 2022

          Zajęcia z Projektu „Laboratoria Przyszłości” przygotowane w grudniu dały możliwość uczniom przybliżenia tradycji i zwyczajów związanych z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia. Młodzież miała okazję wykorzystać druk 3D do tworzenia ozdób oraz wyszukania gotowych projektów w sieci związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Ponadto podczas Jasełek Bożonarodzeniowych został wykorzystany sprzęt nagłaśniający zakupiony w ramach rządowego programu "Laboratoria Przyszłości", który zadbał o właściwy odbiór i atrakcyjność uroczystości.

 

Styczeń 2023

Przyszedł czas na coś poważniejszego. Programując roboty Dash i Dot, uczniowie uczą się logicznego myślenia, kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów oraz pracy w grupie, czyli kluczowych kompetencji XXI wieku. Do nauki programowania wykorzystaliśmy aplikację WONDER oraz BLOCKLY. 

Dash i Dot to interaktywne roboty o przyjaznym wyglądzie. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki szybko zaprzyjaźnili się i wprost nie mogli się doczekać „pracy” z robotami na lekcjach. Naszą edukację zaczęliśmy od chodzenia po macie.

 

Jako formę edukacyjnej zabawy grupowej zorganizowaliśmy wyścig oraz mecz piłki nożnej robotów.

 

Luty 2023

Dzięki „Laboratorium audio-video” uczniowie mogą rozwijać swoje pasje oraz ćwiczyć umiejętność obróbki i montażu materiałów audiowizualnych.
W pierwszej kolejności zajęliśmy się tworzeniem i nagrywaniem utworów muzycznych.
Dzięki poznanym programom oraz zakupionemu w ramach programu „Laboratoria przyszłości” sprzętowi wkraczamy w nowe, nieznane wcześniej  przestrzenie ludzkiej działalności.

Marzec 2023

"KAMIENNE BUDOWLE"

 Na zajęciach uczniowie dzięki dostępnym modelom mieli okazję poznać sławne budowle architektoniczne, stworzone z kamienia. Poszerzali wiedzę o nowe kultury lub poznawali bliżej im znane.

Korzystaliśmy podczas zajęć z następujących materiałów w sieci Internet:

Uczniowie podczas zajęć mieli możliwość najpierw przygotowania informacji o wybranym przez siebie obiekcie a następnie z zaproponowanych zostały wybrane trzy. Dwa z nich prezentujemy poniżej:

 Koloseum

Tadź Mahal